16-åriga Ali Reza från Syrien har hittat en ny hobby sedan han anlände till Sverige som ensamkommande. Det är brottning som fått de unga “killarna” att få blodad tand.
Ordföranden Hellen Boström i BK Envig, satte sig på cykeln för att söka upp asylsökande ungdomar som kände behov av tidsfördriv. Efter många om och men lyckades hon skrapa ihop en handfull uttråkade små “gossar i yngre tonåren”. Flera av pojkarna har visat sig vara talanger på att kasta runt varandra, på klubben där man tränar både killar och tjejer i olika åldrar.
Vi har gjort upprepade försök att nå flickorna som tränar tillsammans med Ali för ett uttalande. Vi ville gärna få veta om flickorna anser att integrationen fungerar smärtfritt på klubben och i samhället Lomma.
Detta har blivit en succé och barnen känner familjär tillhörighet, eftersom dom kommit till Sverige utan anhöriga.
På andra orter i Sverige har man, för att främja integrationen, låtit ensamkommande barn träna kampsporter och även olika typer av skytte. Enligt statistik har ca 90% av de ensamkommande pojkarna militär grundutbildning i bagaget.
Lilla Ali känner sig trygg i klubbkompisens famn. som den gamla psalmen “Tryggare kan ingen vara”.
Källa : Sydsvenskan – brottarklubben är en extra familj för ensamkommande